Ağrıların tedavisinde tamamlayıcı ve alternatif tedavi (TAT) yontemleri  yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kronik ağrılar hastalar arasında en çok belirtilen semptomlardan biridir ve  yaygınlığı yaş ilerledikçe artmaktadır. Depresyon, anksiyete, fiziksel engellilik, uyku bozuklukları ve bilişsel bozukluklara sebep olabilmektedir .

Kronik ağrıların en önemli nedeni  kas iskelet sistemi hastalıklarıdır. Ağrı konusunda sağlık kurumlarına başvurular hastalar arasında çok yaygındır. Ağrı kontrolü için tamamlayıcı tedaviler çok çeşitlidir ve hastalar arasında cok tercih edilir. Ağrının sebebine  göre seçilen TAT yöntemleri farklı olabilir. Örneğin, kanser hastaları ağrıları için en sık bitkisel ürünleri, ikinci sıklıkta beslenme desteğini tercih etmektedirler  . Kas iskelet sitemi ağrısı olanların ise en sık glukozamin ve balık yağı kullandığı görülmüştür. Akupunktur, bitkisel tedavi, masaj, hipnoz, tai chi ve biofeedback (zihin-beden etkileşimi) ağrı ile baş etmede kullanılan en yaygın alternatif uygulamalardır.

Akupunktur; fibromiyalji, osteoartrit, romatizmal agrılar, nöropatik ağrılar, diz osteoartriti, kronik bel ağrısı, servikal disk agrıları  ve siyatik nedenli ağrılarda önerilmektedir.  Ayrıca kıkırdak hastalarına kulak akupukturu, kalp pili olanlara da elektroakupuktur yapılmamalıdır. Bitkisel kaynaklı ürünler, Tarım Bakanlığı’ndan alınan gıda desteği ruhsatı ile pazarlanmaktadır. Ayrıca aktarlar tarafından hazırlanan çeşitli preparatlar halk tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ağrı tedavisinde bitkisel kaynaklı druglar daha çok çay ve infüzyon şeklinde hazırlanarak kullanılmaktadır.