D Vitamini

D Vitamini

D  V İ T A M İ N   E K S İ K L İ Ğ İ 

 

- Takibimde olan hastalarda izlediğim en temel parametrelerden biri D vitaminidir. Bugün D vitamini eksikliği altında yatan çok önemli bir faktörden bahsetmek istiyorum. 

..

- Kliniğimize müracaat eden hastalarda yapılan laboratuvar analizlerinde sıklıkla D vitamininin çok düşük seviyelerde olduğuna şahit oluyorum. Hatta kimi zaman takviye alınmasına ya da yeterli güneş alınmasına rağmen vitamin D seviyeleri çok düşük olabiliyor. 

..

Elbette bunun birçok nedeni olabilir; örneğin güneş ışığında vakit geçirmek yerine daha çok ekran başında yaşadığımız hayatlar, gıdaların yeterince D vitamini içermemesi, rafine karbonhidrat ve şeker tüketimine bağlı olarak D vitamini emilimini engelleyen insülin direnci gibi sorunlar en bilinenlerdir.  Ancak çok önemli olan başka bir şey daha var ve bunu bilmenizi istiyorum.

 

 

Çoğu insan D vitamininin sadece kalsiyumu düzenlediğini ve kemik sağlığını desteklediğini düşünür. Ancak bu D vitamininin yaptıklarının gerçekten çok küçük bir parçasıdır. Çünkü hücrenizin çekirdeğinde 229 genden sorumlu bir D vitamini reseptörünüz var. Bu nedenle bu reseptör birçok farklı etki yaratma yeteneğine sahip. 

 

D vitamini sadece D vitamini reseptörü VDR adı verilen bir reseptöre bağlandığında çalışabilir. Yapılan araştırmalara göre beyin, kalp, mide, pankreas, aktive T ve B lenfositler, prostat, meme, kolon, deri ve gonadlar gibi kemik ve ince bağırsak, bağırsağın dışındaki çok sayıda organda da D vitamini reseptörleri (VDR) vardır. Bunlara ilaveten D vitamini reseptörlerinin damarların düz kaslarında, damar iç gömleği (endotel) hücrelerinde ve kalp kası hücrelerinde (miyosit) de kas hücrelerinde de olduğu da gösterilmiştir. D vitamininin çok sayıda kemik dışı hastalıklardan koruması bu reseptörlerle sağlanır.

 

D vitamininin görevinin gerçekten önemli bir kısmı BAĞIŞIKLIK modülasyonudur. Bu bağışıklık sisteminizi büyük ölçüde kontrol edebileceği anlamına gelir. 

Eğer ben bir patojen olsaydım ve bir strateji olarak yapacağım şeyden hayatta kalmak isteseydim, konağımın vücudundaki bu küçük reseptöre (VDR) müdahale ederdim. Çünkü bu yolla konağımın bağışıklık sisteminin savunmaları düşer ve o zaman ben bir patojen olarak gerçekten hayatta kalabilirim. Patojenlerin yani hastalığa neden olan bakteri, virüslerin birincil stratejilerinden biri budur.  Bu yolla bağışıklık sistemini yavaşlatırlar. 

 

Mesela Borrelia Burgdorferi, sifiliz, cüzzam mikrobu, HIV, EBV gibi mikroorganizmaların stratejisi budur. Olaya bir de KORONAVİRÜS açısından bakalım. Bağışıklık sistemini COVID-19 gibi istilacılara etkili bir şekilde düzenlemek için VDR'nin D vitamini ile doldurulması gerekir. Tersine, bağışıklık sistemindeki yetersiz D vitamini, koronavirüs gibi bulaşıcı hastalıklara açık olmak anlamı taşır.

 

Yani bir ENFEKSİYONUNUZ varsa ve de enfeksiyona hazırlıklı olmak adına yeterli D vitamini almalısınız ve bu sizin bağışıklık sisteminiz için çok gereklidir. Her zaman sağlıklı ve aktif bir hayatınız ve optimal D vitamini seviyeleriniz olsun. Sağlıkla kalın.

 

????NOT: D vitamini tarafından aktive edilen kalsiyumun yumuşak dokulardan kemiklere ve dişlere taşınması için D vitamini takviyeleri K2 MK-7 ile alınmalıdır. Karaciğer veya böbrek hastalığı, sarkoidoz veya hiperparatiroidizmden muzdarip kişilerin D vitamini takviyeleri almadan önce mutlaka bir tıp doktoruna danışmaları gerektiğine dikkat etmek de önemlidir. Kardiyak glikozitler (dioksinler) veya tiazid diüretikleri alan kişiler, D vitamini takviyesi yapmadan önce sağlık uzmanlarına danışmalıdır.